Kanały RSS

Czym są kanały informacyjne RSS?

Kanały informacyjne pozwalają na podgląd treści, które ostatnio zostały dodane na stronie internetowej. Najnowsze nagłówki i pliki wideo możesz znaleźć w jednym miejscu, zaraz po ich publikacji, bez konieczności odwiedzania poszczególnych witryn internetowych.

Kanały informacyjne znane są także jako kanały RSS. Rozwinięcie skrótu RSS rodzi wiele dyskusji, jednak najbardziej powszechne jest „Really Simple Syndication”. W istocie kanały są niczym innym, jak witrynami internetowymi zaprojektowanymi w sposób, który umożliwia ich odczytywanie przez komputer, a nie przez człowieka.

Jak używać kanałów RSS

Pierwszą rzeczą, jaka będzie Ci potrzebna jest tzw. czytnik kanałów. Jest to narzędzie, które po sprawdzeniu kanału pozwala na odczytywanie wszystkich nowo dodanych artykułów. Istnieje wiele wersji z których niektóre dostępne są za pomocą przeglądarki, inne zaś mają formę gotowych do pobrania aplikacji.

Czytniki wbudowane w przeglądarki internetowe pozwalają na śledzenie subskrypcji RSS z każdego komputera, podczas gdy pobrane aplikacje magazynują je na konkretnym dysku. Dzieje się więc podobnie, jak w przypadku poczty elektronicznej, która może być pobierana za pomocą programu Outlook, lub też przechowywana w serwisie internetowym jakim jest np. Hotmail.

Po wybraniu czytnika pozostaje jedynie wybór treści, jakie ma on przetwarzać. Przykładowo, jeżeli jesteś zainteresowany otrzymywaniem najświeższych informacji na temat badań rynków europejskich, wystarczy kliknąć pomarańczowy przycisk po prawej stronie witryny. Następnie można wybrać pożądane kanały. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, np. przeciągając adres URL kanału do swojego czytnika lub kopiując adres URL do nowego kanału w czytniku informacyjnym.

Większość witryn oferujących kanały RSS korzysta z podobnego, pomarańczowego przycisku inne zaś zawierają zwykły link do strony internetowej.

Niektóre przeglądarki, takie jak Firefox, Opera czy Safari automatycznie wyszukują kanały informacyjne, kiedy odwiedzasz którąś ze stron internetowych, a po znalezieniu wyświetlają ich ikonę. To znacznie ułatwia dodawanie nowych kanałów. By dowiedzieć się więcej, odwiedź ich witryny internetowe wspomnianych przeglądarek.

Jak pobrać czytnik kanałów

Istnieje wiele różnych kanałów informacyjnych i nieustannie pojawiają się nowe wersje. Różne czytniki działają na różnych systemach operacyjnych, należy więc wybrać system odpowiedni dla konkretnego komputera.