Nasza historia

Savills to jedna z wiodących międzynarodowych firm doradczych działających na rynku nieruchomości. Została założona w 1855 roku w Wielkiej Brytanii. Od ponad 160 lat świadczy najwyższej jakości usługi doradcze dla swoich klientów, pomagając im w osiąganiu celów biznesowych i podejmowaniu najbardziej trafnych decyzji dotyczących ich nieruchomości.

1855

Alfred Savill (1829-1905) w 1855 roku założył przy Rood Lane 27 firmę o nazwie „Savill i Syn”.

1870-1879

Siedziba firmy została przeniesiona na ul. św. Heleny 3, do budynku należącego do Worshipful Company of Leathersellers. Alfred Savill był już wówczas uznanym profesjonalnym doradcą wielu lordów w Essex.

1900-1909

W chwili śmierci Alfreda w 1905 roku, jego synowie Alfred, Edwin i Norman (Henry) zawiązali już ścisłą współpracę. Pomimo, że firma miała swoją siedzibę w mieście, jej działalność związana była przede wszystkim z gruntami rolnymi.

Pierwsza wojna światowa

W ciągu kilku tygodni od wybuchu wojny, Edwin Savill został zatrudniony przez Biuro Wojenne do pomocy przy ocenie wartości odszkodowań dla właścicieli zniszczonych i utraconych nieruchomości w hrabstwach Essex i Suffolk. Po wojnie Komisja Strat Wojennych powołała dwóch rzeczoznawców, a jednym z nich został właśnie Edwin Savill.

1920-1929

Firma pownownie zmienia swoją siedzibę i przenosi się na Lincoln’s Inn Fields 15a. Niewielka odległość od miasta umożliwiała braciom kontynuowanie współpracy z dotychczasowymi klientami, a bliskość kancelarii prawnych obsługujących właścicieli nieruchomości pozwalała pozyskać nowe zlecenia.

II wojna światowa

Firma uległa rozproszeniu, gdy Norman Savill przeniósł się do Wimborn w hrabstwie Dorset, gdzie umieszczono również archiwa firmy. Pozostali założyciele działali w biurze w Wiking. Norman Savill pracował oddzielnie, podczas gdy pozostali partnerzy zajmowali biuro przy Lincoln’s Inn Field.

1950-1959

Firma połączyła się z Rees Reynolds and Hunt, przedsiębiorstwem skupiającym rzeczoznawców i specjalistów ds. inwestycji w nieruchomości komercyjne. Był to ruch zgodny ze strategią Alfreda, który chciał rozwijać nowe linie biznesowe.

1960-1969

Biuro na Lincoln’s Inn Street stało się główną siedzibą firmy. Idąc z duchem czasu, mianowano wielu młodych partnerów.

1970-1979

Nazwa firmy zostaje zmienione na Savills. Skupiała ona już wówczas 58 partnerów, działających w siedzibie głównej oraz 15 biurach na terenie Anglii i Walii.

1980-1989

W 1988 roku firma Savills została przekształcona w spółkę akcyjną, weszła na londyńską Giełdę Papierów Wartościowych i zaczęła działać pod nazwą Savills Plc.

1990-1999

Savills ugruntował swoją coraz mocniejszą pozycję w Azji po połączeniu sił z firmą First Pacific Davies Limited, która w 1997 roku zmieniła nazwę na FPD Savills. Savills zakupił także większościowy pakiet udziałów w hiszpańskim, niemieckim i francuskim oddziale firmy Weatherall Greek & Smith.

2000-2009

W 2000 roku Savills Plc wchodzi w skład indeksu FTSE 250 na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W tym samym roku Savills zakupił także First Pacific Davies Limited oraz 50% udziałów w Korean Basset Advisors i BHP Korea. W Irlandii zakupiono firmę Hamilton Osborne King. 7 maja 2008 roku Jeremy Helsby został powołany na stanowisko Group Chief Executive.

2011-2013

Savills Investment Management dokonał ekspansji poprzez zakup IPAM GmbH w Niemczech. Przejęcia kolejnych spółek, jak Gresham Down (doradztwo inwestycyjne), London Planning Practice (planowanie), Thomas Davidson (powierzchnie handlowe) poszerzyły kompetencje zespołu z Londynu.

2014-2016

Savills rozszerza swoją obecność w Stanach Zjednoczonych dzięki przejęciu firmy Studley Inc., która specjalizuje się w reprezentacji najemców i posiada sieć 25 biur na terenie całego kraju. Firma dokonała również ekspansji w Azji poprzez otwarcie biur w Birmie i Indonezji.

2017

Savills finalizuje zakup Aguirre Newman, czołowej firmy doradczej na rynku nieruchomości w Hiszpanii.