Pionierska transakcja na rynku domów studenckich w Polsce

13 maja 2019

Kajima Student Housing Limited, podmiot zależny od japońskiego Kajima Corporation, w partnerstwie z Griffin Real Estate Partners (GRE) nabył od Oaktree Capital Management platformę Student Depot, największy w Polsce portfel prywatnych domów studenckich. Wartość transakcji wyniosła 60 mln euro.

Polska jest szóstym co do wielkości krajem w Europie z największą liczbą studentów, ze stale rosnącym udziałem studentów zagranicznych. Sieć Student Depot została założona w 2015 roku przez GRE oraz Oaktree i jest obecnie największym właścicielem i operatorem na rynku prywatnych domów studenckich w Polsce. Do września 2019 r. platforma Student Depot dysponować będzie ok. 2000 łóżek w pięciu polskich miastach. Kajima posiada 90-proc. udział w joint-venture, podczas gdy na spółki należące do GRE przypada pozostałe 10 proc.

Firma Savills świadczyła usługi z zakresu doradztwa handlowego i due diligence dla Griffin Real Estate Partners i Oaktree Capital Management.

„To największa transakcja portfelowa na polskim rynku prywatnych domów studenckich. Potwierdza ona rosnące zainteresowanie inwestorów nieruchomościami zlokalizowanymi w Polsce, dzięki któremu w zeszłym roku odnotowano 45% wzrost wartości transakcji i łączny wolumen wynoszący 7,2 miliarda euro. Ta przełomowa transakcja to kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy polskim i europejskim zespołem Savills, w ramach której połączyliśmy wiedzę na temat tego sektora i nasze doświadczenie na poziomie globalnym i lokalnym” – mówi Marcus Roberts, dyrektor europejskiego działu rynków kapitałowych w sektorze nieruchomości mieszkaniowych w Savills.

„Platforma Student Depot wzbudziła bardzo duże zainteresowanie inwestorów z wielu krajów. Na dynamicznie rozwijającym się i wciąż jeszcze bardzo młodym rynku prywatnych domów studenckich w Polsce, popyt na tę klasę aktywów zdecydowanie przekracza dostępność produktu. Powodem są  bardzo atrakcyjne stopy zwrotu. Jesteśmy dumni, że mogliśmy doradzać w największej transakcji na polskim rynku akademików” – mówi Kamil Kowa, członek zarządu Savills w Polsce.