Podaż w pogoni za popytem - rynek nieruchomości magazynowych

27 sierpnia 2018

Najważniejsze informacje z raportu „Market in Minutes – Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce”

  • Rekord pod względem powierzchni w budowie (ponad 2 mln mkw.)
  • Rekord w ilości wynajętej powierzchni w pierwszej połowie roku (2,2 mln mkw.)
  • Rekordowo niska stopa pustostanów (4%)

 

SAVILLS PODSUMOWUJE PIERWSZĄ POŁOWĘ 2018 ROKU
NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI MAGAZYNOWYCH

PODAŻ W POGONI ZA POPYTEM

 

Zgodnie z najnowszym podsumowaniem rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Polsce opracowanym przez firmę Savills, na koniec czerwca 2018 r. powierzchnia w budowie pierwszy raz w historii przekroczyła 2 mln mkw., z czego trzy czwarte zostało już wynajęte. Rekordowej podaży towarzyszył rekordowy popyt, w wyniku czego stopa pustostanów spadła do nieodnotowywanego nigdy wcześniej poziomu 4,0%.

Jak wynika z raportu "Market in Minutes - Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce"  w pierwszej połowie 2018 r. nowa podaż wyniosła prawie 741 800 mkw., co oznacza niewielki spadek porównując rok do roku. W kolejnych sześciu miesiącach deweloperzy planują za to dostarczyć rekordową ilość nowej powierzchni.

„Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce przeżywa najlepszy okres

w historii. Szybko przybywa nowej powierzchni, ale nadal nie wystarcza to żeby zaspokoić popyt. Zdecydowana większość nowych projektów zostaje wynajęta już w trakcie budowy, a na mapie pojawiają się nowe lokalizacje. Świetnie obecną sytuację na rynku obrazuje rekordowa ilość powierzchni w budowie i stopa pustostanów, która nigdy nie była tak niska. Pozwala to optymistycznie patrzeć w przyszłość i oczekiwać kolejnych rekordów” - mówi Wojciech Zoń, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills.

Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec czerwca 2018 r. wyniosły ponad 14,2 mln mkw. Największymi rynkami są: Warszawa (3,8 mln mkw.), Górny Śląsk (2,5 mln mkw.), Polska Centralna (2,0 mln mkw.), Poznań (1,9 mln mkw.), i Wrocław (1,5 mln mkw.).

Zgodnie z danymi Savills popyt brutto w pierwszej połowie 2018 r. sięgnął rekordowego poziomu 2,2 mln mkw., czyli 16% więcej niż przed rokiem. Operatorzy logistyczni oraz sieci handlowe, zarówno tradycyjne, jak i internetowe, wygenerowały ponad 60% popytu na powierzchnie magazynowo-przemysłowe.

Stopa pustostanów spadła o 190 p.b. rdr. i wyniosła 4,0%, co było najniższą wartością w historii polskiego rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych. Czynsze bazowe wahają się od 2,6 euro do 4 euro za mkw. na miesiąc w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów, sięgając 5,25 euro za mkw. na miesiąc w mniejszych modułach zlokalizowanych na terenie Warszawy.

Pobierz raport

 
 

General Enquiries

Savills Warsaw