Mieszkanie dla studenta - nowy raport Savills

06 października 2016

Savills przeanalizował rynek akademików studenckich w Polsce pod kątem potencjału inwestycyjnego. Duża kompresja stóp zwrotu na rynku nieruchomości sprawia, że inwestorzy poszukują możliwości inwestowania między innymi w mieszkania dla studentów.

Kamil Kowa, szef Działu Wycen i Doradztwa w Savills, komentuje „przy niskim poziomie stóp procentowych i niskiej kompresji stóp zwrotu z różnych rodzajów aktywów to normalne, że inwestorzy poszukują lepiej rokujących możliwości inwestycyjnych”.

Rynek akademików w Polsce jest zdominowany przez obiekty państwowe o niskim standardzie. Rynek prywatny charakteryzują inwestycje na małą skalę oraz indywidualni inwestorzy skupieni na rynkach lokalnych. Posiadają oni zwykle pojedyncze obiekty mieszkaniowe, najczęściej odnowione kamienice bez planów dalszego rozwoju.       

Jednak sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Pojawiło się kilku nowych graczy zainteresowanych inwestowaniem i rozwijaniem tego typu projektów. Najbardziej aktywne firmy to Griffin Real Estate i TBV ale w ich ślady idą także Golub GetHouse Triton Academicus, Budner i Square Investment.

Metamorfozę przechodzą także akademiki państwowe. Uczelnie remontują stare akademiki i zmieniają je w nowoczesne, przystosowane do potrzeb dzisiejszych studentów obiekty mieszkalne. Przykładem może być współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego i  BYPolska w formie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, dzięki której odnowiono dwa akademiki. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie też planuje budowę akademików w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Wioleta Wojtczak, szef Działu Badań w Savills dodaje: „ten rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny dla tych, którzy chcą i mogą inwestować”.

Popyt na zakwaterowanie w sektorze prywatnym rośnie dzięki napływowi studentów  międzynarodowych. W ostatnim czasie to wzrost o 24% (w roku 2015 w stosunku do roku 2014), a spodziewany jest jeszcze większy co ma przyciągnąć nowych inwestorów i deweloperów.  

Istnieje niewystraczająca podaż na rynku akademików gdyż istniejące obiekty mogą zapewnić zakwaterowanie tylko 9% studentów, podczas gdy bardziej dojrzałe rynki pokrywają ponad 10% tego zapotrzebowania a wiodący rynek Wielkiej Brytanii nawet 24%. 

Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska podsumowuje „rynek prywatnego zakwaterowania studentów w Polsce jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju i charakteryzuje się dużą dywersyfikacją. Jednak można to postrzegać jako szansę i odpowiednio wcześnie dokonane inwestycje na tym rynku mogą być bardzo opłacalne”. 

Pełny raport dostępny tutaj

 
 

General Enquiries

Savills Warsaw

 

Key Contacts

Kamil Kowa

Kamil Kowa

Director, Head of Valuation & Consultancy

Savills Warsaw

+48 (0) 22 222 4000

 

Wioleta Wojtczak

Wioleta Wojtczak

Associate, Head of Research

Savills Warsaw

+48 (0) 22 222 4000