Czynsze biurowe w Warszawie pod presją wzrostu podaży spodziewanej na lata 2015 - 2017

11 lutego 2015

Według najnowszego raportu Savills, analizującego warszawski rynek powierzchni biurowych, zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły 4.4 mln m kw., a aktywność deweloperów nadal rośnie.

Dorota Ejsmont, associate director w Dziale Powierzchni Biurowych Savills, mówi: “Pomimo wzrostu wskaźnika pustostanów w Warszawie, aktywność deweloperów pozostaje na wysokim poziomie. Spodziewamy się, że do końca 2017 r. co najmniej 758 000 m kw. nowej powierzchni biurowej zostanie oddana do użytku”.

Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości podaje, że podaż nowej powierzchni biurowej w latach 2015 – 2017 może przekroczyć nawet milion metrów kwadratowych, z czego 758 000 m kw. jest już w budowie. Wzrost ten będzie miał negatywny wpływ na poziom pustostanów, który obecnie szacowany jest na 13,3% (stan na koniec 2014 r.) i wzrósł o 160 punktów bazowych rok do roku.

Analitycy Savills podkreślają, że siłą napędową dla nowych inwestycji pozostaje stabilny popyt na powierzchnie biurowe, który w ujęciu brutto od trzech lat przekracza 600 000 m kw. rocznie. Nowe umowy najmu stanowiły w zeszłym roku blisko 70% całkowitego popytu, podczas gdy pozostałe 30% to odnowienia i renegocjacje umów. Udział umów przednajmu był relatywnie niski i stanowił zaledwie 15% całkowitego popytu. Wśród umów przednajmu znajdowało się jednak kilka dużych transakcji.

Tomasz Buras, Dyrektor Zarządzający Savills w Polsce komentuje: “Największą umową podpisaną w zeszłym roku na warszawskim rynku biurowym, była umowa przednajmu zawarta między Raiffeisen Polbank i deweloperem Golub GetHouse w budynku PRIME Corporate Center. To przykład zakończonego sukcesem powrotu dewelopera, który przez kilka lat nie był aktywny na warszawskim rynku.”

Savills wykazuje, że popyt na powierzchnie biurowe jest niższy w obrębie Centralnego Obszaru Biznesu. Znaczna część popytu jest przesunięta w kierunku obrzeży centrum, ze względu na budowę nowych projektów biurowych oraz powrót na rynek powierzchni w istniejących budynkach, których jakość nie odbiega od nowopowstających. Wzrost podaży w tym obszarze będzie miał z pewnością duży wpływ na poziom czynszów, który obecnie wynosi 22,00 – 23,00 EUR/m kw./m-c w ścisłym centrum i do 14,00 – 15,50 EUR/m kw./m-c poza centrum.

Analitycy Savills zauważają, że jest kilka bardzo prestiżowych budynków biurowych, zlokalizowanych w najlepszych punktach centrum miasta, o wysokim standardzie wykończenia, gdzie poziom czynszów ofertowych nadal utrzymuje się na poziomie 24,00 – 25,00 EUR/m kw./m-c, niemniej jednak, transakcje przy tym poziomie czynszów możliwe są jedynie w przypadku mniejszych powierzchni. Z drugiej strony, jest też kilka starszych biurowców, oferujących dobrej jakości powierzchnię, a przede wszystkim świetną lokalizację, gdzie czynsze transakcyjne kształtują się na poziomie 19,50 EUR/m kw./m-c lub nawet niżej, w zależności od wielkości transakcji.

Sytuacja na warszawskim rynku biurowym jest odwrotna w stosunku do obecnych trendów na wiodących rynkach Europy Zachodniej, gdzie podaż nowej powierzchni jest ograniczona, a kurcząca się dostępność biur powoduje wzrost stawek czynszów.

Cały raport dostępny tutaj

 
 

General Enquiries

Savills Warsaw

 

Key Contacts

Tomasz Buras

Tomasz Buras

Managing Director, Head of Poland
Office Agency

Savills Warsaw

+48 (0) 22 222 4020

 

Dorota Ejsmont

Dorota Ejsmont

Director, Head of Landlord Representation
Office Agency

Savills Warsaw

+48 (0) 22 222 4056